/ / / /
shopping_cart
 • 1 
 • نظرسنجی
  search
  توسط:

  میوه ها: 

  جدا از تفاوت هایی که میوه ها در مواد مغذی و صدالبته طعم با یکدیگر دارند دارای خصوصیات مشترکی نیز می باشند:

  حاوی آنتی اکسیدان می باشند. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که با خنثی کردن رادیکال های آزاد موجب جلوگیری از بروز بیماری و به تعویق انداختن تاثیرات سن بر بدن (ضدپیری) هستند.

  منابع خوب ویتامین ها و مواد معدنی می باشند. هر کدام از میوه ها در چند زمینه دارای نقاط قوت می باشند. 

  از آنجایی که مواد غذایی این گروه غذایی عموما بدون انجام فرآیند آماده سازی و پخت، مصرف می شوند میزان از دست دهی مواد مغذی و آنزیم های مفیدشان بسیار ناچیز است.

  حاوی انرژی زیاد نمی باشند. البته به هر صورت حاوی انرژی هستند و این تصور عمومی که «میوه چاق نمی کند.» اشتباه است.

  میوه های خشک :

  از جمله  مواد غذایی دیگری که در طول این سال ها زینت بخش سفره های ما شده است میوه خشک است. میوه خشک که به علت مزه آن بسیار مورد توجه واقع شده است بر خلاف تصور عموم جزو تنقلات یا هله هوله محسوب نشده و قسمت اعظم خواص میوه ها را دارا می باشند و به همین جهت علاوه بر این که می تواند،

  جایگزین مناسبی برای چیپس و پفک، مخصوصا برای کودکان، باشد. 

  در مواقعی مانند مسافرت ها که دسترسی به میوه و یا تهیه و شست وشوی آن سخت است و یا حتی مواقعی که برای گردشگری به دامان طبیعت میرویم، به دلیل عدم ایجاد زباله بسیار مناسب می باشند.

  میوه های خشک به نسبت واحد حجم کالری بیشتری دارند. به همین جهت دقیقا مثل آجیل ها هستند که با تمام مزایای  که دارند، اگر زیادتر از حد خورده شوند چاق کننده اند.

  آجيل ها :

  آجیل ها در گروه پروتئین ها قرار می گیرند. نقطه قوت آجیل ها در وجود مواد مغذی بالا و ویتامین ها ، بالاخص ویتامین های محلول در چربی هستند.

  این گروه غذایی دارای مزایا و معایبی هستند که به شرح زیر میباشد:

  کالری بالایی دارند. استفاده از آجیل اگر چه حاوی مواد مغذی ضرروی و مهم است- کالری بالایی را به بدن می رساند که باید به درستی محاسبه و در سهم غذای روزانه از گروه پروتئین ها لحاظ شود. 

  محتوی سدیم بالا هستند. اگر چه میزان سدیم موجود در این غذاها بالا نیست اما در مراحل آماده سازی معمولا به آنها نمک اضافه می گردد. محتوای بالای سدیم و نمک هم برای افراد سالم و هم برای افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند نامناسب است.

  قسمت زیادی از خاصیت شان مربوط به چربی های غیر اشباع شان است البته شعاری که عنوان می کند پروتئین ها را بدون چربی مصرف کنید بیشتر مربوط به چربی موجود در گوشت هاست و از این لحاظ مشکلی در مصرف شان وجود ندارد اما روغن ها و چربیها صرفنظر از خوب و بد بودن شان به ازای هر گرم، ۹ کیلوکالری انرژی دارند.

   مساله بعد این است که افزایش مدت زمان نگهداری می تواند موجب تغییر نوع روغنها و کمتر شدن خاصیت غذایی شان بشود.

  چون آجیل ها در گروه پروتئین ها قرار می گیرند، نکته ای که نباید در طول نوروز فراموش کنیم مقدار مصرف آجیل است. لذا اگر جزو افرادی هستید که در ایام نوروز مصرف آجیل تان بالاست باید مراقب مصرف بقیه غذاهای موجود در این گروه یعنی گوشت های قرمز و سفید و ماهی و تخم مرغ باشید.