/ / / /
shopping_cart
 • 1 
 • نظرسنجی
  search
  توسط:

  شیرینی ها:

   کسانی که بعد از ایام نوروز دچار اضافه وزن می شوند شیرینی ها را بیشترین مقصر اضافه وزنشان می دانند. شیرینی ها به گروه غلات تعلق دارند. اگر موافق هستید کمی بیشتر با گروه غلات آشنا شویم. غلات به دو دسته کامل و تصفیه شده تقسیم می شوند. غلات کامل همان دانه کامل غلات، سبوس، دانه و جنین یا قسمت زایای دانه هستند. برای دوران های مختلف غلات به همین صورت استفاده می شدند اما با پیشرفت جوامع بشری به مرور زمان سبوس را برای شکل و طعم بهتر و جنین را برای افزایش زمان نگهداری از غلات جدا کردند و غلات تصفیه شده بوجود آمدند که آرد شیرینی پزی هم یکی از انواع آن است.

  • از دست دادن سبوس موجب چند اتفاق مهم در این غذاها شده است:
  • مقدار زیادی از مواد مغذی مانند ویتامین های گروه B و سلنیوم و آهن موجود در این مواد غذایی از بین می رود.
  • نبودن سبوس موجب افزایش سریع قند خون بعد از مصرف این غذاها شده و نهایتا پس از مصرف این غذاها در مدت زمان کوتاه تری گرسنگی به سراغ تان خواهدآمد.

  سبوس آب زیادی به خود جذب می کند و سرعت حرکت غذا در سیستم گوارشی را نیز افزایش میدهد. حذف سبوس موجب کاهش حجم غذا در معده و همچنین کاهش سرعت عبور غذا از روده ها و در نتیجه یبوست می شود. نکات منفی فوق الذكر فقط مربوط به آرد تصفیه شده است. حالا فرض کنید بخواهید از این آرد شیرینی بپزید. حتما مقداری شکر و روغن یا کره و خامه یا شیر پرچرب هم به آن اضافه می کنید. مواد غذایی که از آنها نام برده شد حاوی کالری خالی یا empty calories هستند. 

   کالری خالی کالری هایی هستند که از شکر افزوده شده و یا روغن های جامد موجود در غذاها به دست می آیند. به این دلیل به کالری این غذاها خالی می گویند که حاوی هیچ ویتامین یا ماده مغذی نیستند و به همین جهت مصرفشان در طولانی مدت موجب می شود بدن شما به ازای کالری که مصرف می کند ویتامین دریافت نکرده و به سوء تغذیه مبتلا شود. یکی از عوارض سوء تغذیه از بین رفتن تعادل اشتهاست.