/ / / /
shopping_cart
 • 1 
 • نظرسنجی
  search

  کربوهیدرات ها نقش های اساسی و حیاتی در بدن دارند و کم بود یا عدم مصرف آن در بلند مدت می تواند آسیب های جدی به سلامت فرد وارد نماید. بنابراین کربوهیدرات ها در تنظیم رژیم غذایی حتما باید به میزان کافی در نظر گرفته شوند. از جمله مهمترین نقش های کربوهیدرات ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  تامین انرژی: اصلی ترین نقش کربوهیدرات ها در بدن تامین انرژی است و در صورت عدم دریافت مقدار کافی کربوهیدرات در رژیم غذایی، بدن برای تامین انرژی مورد نیاز خود از چربی و پروتئین استفاده می کند. تجزیه پروتئین به منظور تولید انرژی باعث از دست رفتن ذخایر پروتئینی در بدن می شود و همچنین برای دفع مواد زاید حاصل از سوخت و ساز پروتئین ها، به کلیه ها فشار وارد می شود.

  تسهیل کننده سوخت و ساز چربی: در صورت اختلال در انتقال گلوکز به سلول، بدن بیش از حد معمول به مصرف چربی می پردازد که این مساله موجب انباشت فرآورده های جنبی اسیدی و درنتیجه کتوز می شود.

  منبع سوخت دستگاه عصبی مرکزی: در شرایط عادی منبع سوختی دستگاه عصبی به ویژه مغز گلوکز است. در نتیجه مصرف کم کربوهیدرات در دراز مدت، نوعی سازگاری در مغز ایجاد می شود که قادر است از چربی به عنوان منبع سوخت استفاده نماید.

  تامین کننده ویتامین های گروهB: غلات و حبوبات علاوه بر تامین انرژی منابع تامین کننده ویتامین های گروه B نیز هستند.