/ / / /
shopping_cart
 • 1 
 • نظرسنجی
  search
  توسط:

  چربی احشایی به چربی میگویند که در داخل حفره ی شکمی در بین اندام های داخلی مثل کلیه، کبد، روده، معده و غیره وجود دارد.

  چربی احشایی متفاوت از چربی زیر پوست یا چربی داخل عضلات اسکلتی، است. 

  چربی موجود در باسن یا ران، چربی زیر جلدی است، اما چربی های عمق شکم، چربی احشایی هستند.

  چربی های احشایی اضافی، باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های التهابی، دیابت نوع دو، بیماری‌های قلبی و عروقی و سایر بیماری‌های مرتبط با چاقی می‌شود.

  راه های کاهش چربی احشایی:

  از بین بردن بافت چربی می تواند زمان گیر باشد. غذا خوردن، ورزش، خواب، سطح استرس و دیگر موارد را باید تغییر دهید. 

   فاکتورهای زیادی می توانند روی تنظیم وزن تاثیر گذار باشند و ژنتیک، خود یکی از عواملی است که تعیین می کند چربی ها دقیقا کجا ذخیره شوند. ورزش می تواند از افزایش چربی های احشایی پیشگیری کند و ذخایر آنها را نیز کاهش دهد. محققان به نحوه کاهش چربی های احشایی در سه نوع برنامه از جمله تنها ورزش، ورزش بعلاوه رژیم و رژیم خالی پرداختند و متوجه شدند ورزش و ورزش بعلاوه رژیم غذایی در کاهش و پیشگیری از چربی های احشایی نقش بسیار مهمی ایفا می کنند

  توصیه می شود برای پیشگیری و از بین بردن چربی های احشایی از تمرین های قدرتی و هوازی در کنار هم استفاده کنید.در یک تحقیق که 6 ماه به طول انجامید، محققان فهمیدند کسانی که از ورزش های قدرتی و هوازی با هم استفاده می کردند توانستند در این مدت، 18 درصد چربی های احشایی را از بین ببرند اما کسانی که در همین مدت برنامه ای بدون ورزش را انجام می دادند هیچ گونه چربی احشایی کم نکردند.

  تمرین هوازی، ورزشی مداوم است که باعث می شود ضربان قلب بالا برود. ورزش هوازی با شدت متوسط یعنی ضربان قلبتان افزایش بیابد اما از نفس نیفتید.

  نمونه های ورزش هوازی عبارتند از پیاده روی با سرعت بالا، دویدن آهسته، رقص، شنا و غیره. ورزش قدرتی روی قوی ساختن عضلات تمرکز دارد و نمونه های آن عبارتند از بلند کردن وزنه، شنا، دراز نشست و غیره.

  توصیه کلی برای ورزش عبارت است از 180 دقیقه ورزش با شدت متوسط و ورزش قدرتی در طول هفته که بیشتر عضلات بدن را درگیر کند

  برای از بین بردن چربی های احشایی در کنار برنامه غذایی، باید ورزش نیز انجام داد. با اینکه ورزش در از بین بردن چربی های احشایی نقشی کلیدی دارد اما نباید برنامه غذایی را از یاد برد.

  یکی از موارد اصلی که برای از بین بردن چربی های احشایی باید روی آن تمرکز کنید، این است که قندهای اضافی را از برنامه حذف نمایید. مجرمان اصلی قند اضافی عبارتند از نوشابه، نوشیدنی های قندی، شیرینی ها و غیره.

  در یک تحقیق که سال 2014 روی نوجوانان انجام شد، محققان به این نتیجه رسیدند مصرف بالای قند و دریافت اندک فیبر با افزایش چربی های احشایی و چاقی در ارتباط است. حذف غذاها و نوشیدنی های قندی از برنامه غذایی، به کاهش میزان چربی های احشایی کمک می کند.

  بعلاوه، افزایش فیبر دریافتی در روز نیز می تواند کمک کند. افزایش غذاهای حاوی فیبر بالا نظیر میوه ها، سبزیجات، حبوبات، غلات کامل، آجیل ها و دانه ها به تقویت فیبر دریافتی کمک می کنند.

  این تحقیقات همچنین نشان داد مصرف بالای غذاهای سرخ شده و چرب با افزایش میزان چربی های احشایی کبد در ارتباط است.بنابراین برای از بین بردن چربی های احشایی کاهش مصرف غذاهای سرخ کرده نیز توصیه می شود.